Japonski mlečni kruh (dvobarvni)
Japonski mlečni kruh je popolna izbira za sendviče. Mehak, puhast, s sredico, ki se v ustih kar stopi. Uporabljam ga tako za sladke, kot slane jedi.
Japonski mlečni kruh je pripravljen z metodo tangzhong, kjer del moke pokuhamo skupaj z mlekom in vodo. Pokuhana moka lahko vpije več tekočine kot če jo le zmešamo s hladno vodo. Posledično kruh vzhaja višje, ima bolj mehko in rahlo sredico ter ostane svež dlje časa.
Sestavine za nastavek tangzhong:
- 25 g moke
- 60 ml mleka
- 60 ml vode
Sestavine za japonski mlečni kruh:
- Tangzhong nastavek
- 7 g suhega kvasa
- 120 ml mleka sobne temperature
- žlička sladkorja
- eno jajce
- 50 g sladkorja
- žlica mleka v prahu
- 360 g moke tip 500
- žlička soli
- 60 g masla sobne temperature
- 1/4 žličke spiruline v prahu (lahko nadomestimo z matcha čajem ali zeleno živilsko barvo)
Priprava nastavka tangzhong:
- Najprej pripravimo tangzhong nastavek. Zmešamo 25 g moke in mleko, premešamo tako, da ni grudic, prilijemo še vodo in premešamo.
- Mešanico prelijemo v manjšo kozico in jo segrevamo ter mešamo z metlico. Mešamo in kuhamo toliko časa, da se masa zgosti, kot bi delali podmet za omako bešamel.
- Nastavek prestavimo na krožnik, ga pokrijemo s folijo, da ne nastane skorjica in pustimo, da se ohladi na sobno temperaturo.
Priprava kruha:
- V skledo mešalnika najprej vlijemo mleko sobne temperature, dodamo žličko sladkorja in suh kvas. Premešamo in pustimo približno 10 minut, da se kvas aktivira.
- Dodamo tangzhong nastavek, jajce, sladkor, mleko v prahu, moko in na koncu še žličko soli.
- Testo gnetemo s kljukastim nastavkom približno 5 minut, nato po korakih dodajamo maslo segreto na sobno temperaturo. Vsakič, ko dodamo maslo gnetemo toliko časa, da se maslo v celoti poveže v testo.
- Ko imamo vso maslo vmešamo, povišamo hitrost mešalnika in testo gnetemo še približno 10 minut. Ta korak je pomemben, saj moramo razviti dovolj močan gluten, da bo kruh držal strukturo.
- Polovico testa prestavimo v čisto skledo in jo pokrijemo, k drugi polovici pa primešamo spirulino. Testo s spirulino pregnetemo v mešalniku, da se barva enakomerno razporedi po testu. Ta korak lahko tudi izpustimo, če ne bomo delali dvobarvnega kruha.
- Drugo, obarvano polovico testa tudi prestavimo v čisto skledo in jo pokrijemo.
- Testo pustimo vzhajati 1-2 uri na sobni temperaturi. Toliko časa, da se volumen podvoji.
- Po prvem vzhajanju imamo dve opciji. Testo lahko prestavimo v hladilnik čez noč ali pa se ga lotimo takoj. V vsakem primeru je testo dobro malce ohladiti preden se lotimo oblikovanja kruha. Postavimo ga vsaj za pol ure na hladno.
- Obarvano in neobarvano testo razpolovimo, da dobimo štiri enako težke kose testa.
- Vsak del testa razvaljamo v pravokotnik, daljši stranici zavihamo čez testo, enako storimo še s krajšima stranicama in zavijemo v rulado, ki jo oblikujemo v gladko kroglico testa.
- Ko imamo pripravljene 4 kroglice testa jih zložimo v pekač dimenzij 12×12 cm, pokrijemo in pustimo vzhajati na sobni temperaturi eno uro.
- Pečico segrejemo na 180° C.
- Vzhajani kruh premažemo z mlekom in ga prestavimo v pečico.
- Kruh pečemo 30-35 minut, na sredini in brez ventilacije.
- Če skorja kruha prehitro rjavi, jo lahko pokrijemo z alu folijo ali pa spustimo kruh na polico nižje, v spodnjo tretjino pečice.
- Pečen kruh pustimo odstati 5-10 miut, nato ga previdno vzamemo iz pekača.
Nasveti:
Japonski kruh lahko spečemo v različnih pekačih in v različnih oblikah. Če pečemo v steklenem ali kovinskem pekaču moramo čas peke prilagoti. V steklenem pekaču čas peke podaljšamo.
Če želimo kruh speči v pravokotnem pekaču za kruh (12 x 24 cm) moramo količino testa podovjiti.
Za lažjo odstranitev kruha iz pekača lahko dno pekača obložimo s papirjem za peko.
Poskusi še mlečni kruh s poprom in kremni pesto iz avokada, pinjol in bazilike.
Dober tek!