Bučne bombetke s feta sirom
Bučne bombetke s feta sirom so odličen prigrizek ali priloga poleg mesnih jedi in jedi na žlico. Mehko testo nosi sladek okus bučnega pireja, ki odlično podpre slan in svež okus sirovega nadeva s feto. Bombetke so posute z mešanico bučnih in sončničnih semen, ki ustvarijo prijetno hrustljavo skorjico.
Bučne bombetke s feta sirom so izjemno mehke in polnega, bogatega okusa. Pripravljene so iz kvašenega testa h kateremu dodamo bučni pire. Pire poskrbi za lepo barvo, dodatno hidracijo testa in za zelo prijeten okus. Poleg buče je v testo dodano še kislo testo, ki dodatno izboljša vzhajanje, teksturo testa, obogati njegov okus in podaljša svežino pečenih bombetk.
Iz testa oblikujemo več manjših kroglic, ki jih precej bogato napolnimo s sirnim nadevom. Oblikovane kroglice za lepo prezentacijo pečemo v okroglem pekaču, da ustvarijo prijetno obliko, ki spominja na cvet. Med peko bombetke lepo narastejo ter se prijetno stisnejo skupaj. Sveže pečene bombetke so vsekakor popolna izbira za domače praznične ali piknik pogostitve.
Recept je nastal v sodelovanju s Fala Slonček.
Količina: 20 bombetk / Čas priprave: 80 minut + čas vzhajanja / Zahtevnost: 2 od 5
Sestavine za kvašeno testo:
- 500 g moke
- 1 zavoj suhega kvasa Fala
- 15 g kislega testa Fala
- 40 g sladkorja
- 50 g mleka
- 50 g masla, sobne temperature
- 2 jajci
- 250 g bučnega pireja
- 2 ½ žlički soli (10 g)
Sestavine za sirni nadev:
- 200 g fete
- 100 g kremnega sira
Posip s semeni:
- 30 g bučnih semen, grobo nasekljana
- 20 g sončničnih semen
- sol (opcijsko)
Priprava:
- V skledi mešalnika skupaj zmešamo suhe sestavine, moko, suhi kvas, kislo testo in sladkor.
- Dodamo mokre sestavine mleko, bučni pire, jajca in sol. Pričnemo gnesti pri nižji hitrosti in ko se sestavine povežejo v testo, dodamo mehko maslo. Ko je maslo umešano, dvignemo hitrost mešanja in gnetemo testo 6-8 minut.
- Končno testo bo gladko in nelepljivo. Oblikujemo ga v kepo, položimo v naoljeno skledo in pokrijemo. Pustimo ga vzhajati 60-80 minut oziroma toliko časa, da se njegov volumen podvoji.
- Med vzhajanjem testa pripravimo sirni nadev. V skledo nadrobimo feta sir in dodamo kremni sir. Z žlico dobro premešamo, da dobimo povezan kremni nadev. Z manjšo žličko zajamemo sirni nadev in ga z dlanmi oblikujemo v kroglico (15 g). Sirne kroglice pustimo v hladilniku.
- Pripravimo dva okrogla pekača (22 cm), ki ju namastimo in dno pokrijemo s papirjem za peko.
- Vzhajano testo pretlačimo in ga razdelimo na 20 enako velikih kosov (50 g).
- Vsak kos testa oblikujemo v kroglico, ki jo nato sploščimo. Na sredino kroga položimo sirni nadev in ga zapremo v testo. Oblikujemo v gladko kroglico, ki jo položimo v pripravljen pekač. Kroglice testa zlagamo eno poleg druge z manjšim medsebojnim razmikom, da imajo prostor za vzhajanje. V en okrogel pekač zložimo 10 kroglic testa. Pokrijemo s folijo in pustimo vzhajati 30 minut.
- Tik pred peko testo premažemo z razžvrkljanim jajcem in čez potresemo mešanico bučnih in sončničnih semen.
- Bombetke pečemo 18-20 minut pri 180 °C. Če se nam zdi, da skorjica proti koncu peke preveč rjavi, lahko bombetke pokrijemo z alu folijo.
- Pečene bombetke pustimo v pekaču 5-10 minut preden jih vzamemo ven. Najbolj okusne so prvi dan, vendar se odlično ohranijo na sobni tudi dan ali dva po peki.
Nasveti:
Bučne bombetke lahko hranimo v zaprti posodi ali tesno zavite v alufolijo 2 dni na sobni temperaturi.
Namesto dveh okroglih pekačev lahko za peko uporabimo en večji pravokotni pekač.
Zaradi sladke bučne note v testu lahko slani nadev nadomestimo s sladkim skutinim nadevom.
Poskusi še hrustljave tortilje z bučo in špinačo in bučno polento.
Naročnik vsebine je Lesaffre Slovenija d.o.o.